Festival Okolo Třeboně oslavuje letos Kristova léta

20.06.2024

Festival Okolo Třeboně oslavuje letos Kristova léta výběrem toho nejlepšího

Multižánrový festival Okolo Třeboně zúročí v letošním 33. ročníku vše, co se během dlouhé tradice osvědčilo, vysloužilo si spokojenost publika a přispělo k dobrému jménu města s bohatou kulturou. Od 27. června do 4. července nabídne divadelní představení, koncerty hvězd i mladých muzikantů a také zábavu pro celé rodiny, vítání slunce, muzikantskou mši a další program. Symbolicky vstupuje přehlídka do "Kristových let", která jsou důkazem životaschopné vize organizátorů z Agentury Bárny a také jejich odvahy a vytrvalosti – festival je totiž v České republice výjimečný tím, že jeho trvání nebylo ani jednou přerušeno, na rozdíl od většiny podobných festivalů dokonce ani v době covidových restrikcí.

Už třiatřicátý ročník festivalu i další akce, které organizátoři chystají v Třeboni až do prosince, jsou nadějným signálem, že díky profesionální péči o účinkující a posluchače lze překonat i těžká období. Vzhledem k náročnosti podnikání v kultuře už není hlavním cílem jeho program rozšiřovat, ale udržet na kvalitní úrovni tak, jak jsou diváci i hudebníci zde zvyklí. Okolo Třeboně sází při festivalových večerech především na oblíbené interprety, kteří se do města rádi vracejí a mají tu své příznivce. Zároveň festival dává už od dob svého vniku velký prostor mladým kapelám a interpretům, což letos ještě rozšíří o novou scénu na náměstí před Domem Štěpánka Netolického. Centrem dění je opět Louka u Zlaté stoky a hrát se bude též na scéně U Vodníka, kde se loňská premiéra setkala s dobrým ohlasem. "Každý den se mohou posluchači těšit na tři až čtyři kapely, přičemž pro hlavní program jsme vybrali známé a ověřené kapely. Zachováváme ale i náš dlouhodobý záměr podporovat mladé a nadějné muzikanty. Ostatně řada těch, kteří u nás začínali, jsou dnes už velmi úspěšnými hudebníky," shrnul ředitel a dramaturg festivalu Pavel Barnáš, který při objevování nových umělců i letos spolupracuje se Svazem autorů a interpretů (SAI).

Opět platí jak slogan "Prázdniny začínají v Třeboni", tak milá tradice, že celý kulturní maraton zahájí Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Letos to bude ve čtvrtek 27. června představením Vražda v salónním kupé, které soubor opět uvede v Divadle J. K. Tyla. Den poté se rozjede hudební série: v pátek na Louce u Zlaté stoky vystoupí oblíbení folkoví Nezmaři, v sobotu na stejném místě folk-rocková skupina hrající skotskou a irskou lidovou hudbu Asonance a v neděli 30. června rozezní kapela Bárka Schwarzenberskou hrobku, kde lidé uslyší neobvyklé spojení harfy a violoncella. Ředitel festivalu Pavel Barnáš se představí jako violoncellista SOČRu a vystoupí s kolegyní z orchestru Národního divadla, harfenistkou Ivanou Pokornou. V tomto podání se během festivalu odehraje i jedno časné ráno, kdy jsou romantici zváni do krajiny, aby společně přivítali východ slunce. Nedělní mše bude jako každý rok doplněna hudbou jako vzpomínka na muzikanty, kteří už hrají u nebeského baru.

O víkendu 29. a 30. června se od 9 do 17 hodinna Masarykově náměstí opět konají oblíbené designové trhy MINT Market, které tradičně poutají pozornost svěží módou, šperky, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům a tvůrcům. Představí se tu pestrý výběr značek z celé České republiky, které vznikají lokálně, udržitelně a s láskou. Návštěvníci si budou moci po oba dny osvěžit letní šatník a užít si pohodovou a přátelskou atmosféru.Za MINT Marketem stojí parta lidí, kteřípořádají úspěšné designové trhy už od roku 2010 a jako jediní vozí moderní a udržitelné zboží v rámci svých akcí po celé České republice. Jedná se o platformu sdružující více než 1500 kreativců a malých firem, která organizuje pravidelné akce ve více než dvou desítkách měst. Trhy jsou výjimečné širokým výběrem fair-trade, eko, bio, zerowaste nebo upcycled výrobků.

První červencový večer se na pódiu u Zlaté stoky vystřídají dvě úspěšné kapely propojující žánry, a to Mrakoplaš a Jarret. Následuje vystoupení stand-up komika Miloše Knora, který měl minule v Třeboni velký úspěch a tentokrát přiveze novinku "Jiná doba". Třetího července naplní Divadlo J. K. Tyla svou energií a radostí z muziky českobudějovický Spolektiv, multižánrová kapela s autorskou hudbou zahrnující folk, rock i jazz společně s prvky šansonu. 33. ročník festivalu uzavře 4. července 2024 koncert Pavel Šporcl a jeho ACADEMY ve Schwarzenberské hrobce, kde uznávaný houslista vystoupí společně s žáky své letní akademie.

Bude to už předzvěst dalšího letního programu, protože na Okolo Třeboně naváže cyklus Klasika v Třeboni. Nejprve 21. července pořadatelé přivítají uznávaného kytaristu Lukáše Sommera a den poté přijede Václav Hudeček s komorním orchestrem MLP. Tentokrát vystoupí v kostele sv. Jiljí, který je po rekonstrukci, a chystá zde poctu klasice na počest letošního Roku české hudby. První zářijový týden nesmí chybět stylové Zavírání plavecké sezóny se slavností pruhovaných plavek, v plánu je ještě jeden zářijový víkend s klasikou, v říjnu přijede do Třeboně skupina Kamelot, v listopadu Spirituál kvartet a prosinec opět ozdobí Třeboňští pištci, soubor působící na scéně již půlstoletí.

Také v létě pokračuje hudební pořad Třeboňská lázeňská matiné, kam pravidelně každou třetí neděli v měsíci zve Pavel Barnáš takové hudebníky, kteří svým uměním naladí do pohody jak lázeňské hosty, tak veřejnost. Tradice vznikla letos v lednu a získává si stále více příznivců. Zatím se koncerty konalyve společenském sále lázeňského domu Aurora a v létě se přesunou do altánu u Bertiných lázní. Vstup je zdarma a poklidná nedělní atmosféra dodává této akci mimořádný půvab.

Podrobný program s předkapelami, děním na dalších scénách a nabídkou doprovodných akcí je na www.okolotrebone.cz