Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Dante písničkář

 rok vzniku: 2016,  město: Velešín
 stav účasti: semifinalista

Dante písničkář

Základní informace

Dante písničkář, od undergroundu přes Spolektiv až k manželce

Dante písničkář se zjevil moderátorovi, kytaristovi a baskytaristovi Zdeňku Zajíčkovi při pohledu z okna na dvůr jeho domu jednoho pošmourného rána roku 2015. Přišel jako správný potulný minstrel odkudsi, zahrál jednu píseň a už zůstal. Původně krátká návštěva určená jen na zazpívání té písně v živém přenosu Českého rozhlasu České Budějovice roku 2016 se protáhla.
„Složili jsme s Hankou písničku U Sudoměře, která měla zaznít a také zazněla na konci přímého přenosu z rekonstrukce historické bitvy. Ale už když jsem ji doma nahrával došlo mi, že by bylo dobré, kdyby jí nezpíval redaktor publicistiky Českého rozhlasu Zdeněk Zajíček, ale někdo jiný. Někdo, kdo by se k té historické chvíli lépe hodil,“ vzpomíná na prvopočátek Zdeněk Zajíček.

A tak se zrodil Dante písničkář. A ani o pár měsíců po příchodu se Dante písničkář neměl k odchodu. Přišla další nabídka, tentokrát v květnu zahrát ve studentském kostele Sv. rodiny v Českých Budějovicích, odtud putoval zpívat a recitovat své básně do Jindřichova Hradce, poté na hrad Orlík nad Humpolcem (pozor, nezaměňovat s Orlíkem nad Vltavou) nebo do Prachatic. A pak dál a dál….

Jako základ repertoáru posloužily zprvu písničky, které Zdeněk složil pro dnes už neexistující skupinu Rádio. A pak začali s Hankou psát nové vlastní. Dante písničkář totiž není jen o jednom člověku. To je asi největším překvapením, protože ačkoliv se mistrel název tváří jako samostatná jednotka, je to ve své podstatě nejméně dvoučlenné uskupení.
Vedle kytaristy a klávesáka Zdeňka Zajíčka stojí zatím lehce v pozadí celého projektu právě jeho žena Hanka. Ta se totiž podílí i na některých textech a ačkoliv na pódiu nebývá k vidění, stojí po boku Danteho ještě i jako jakýsi nehrající kapitán, textař, kouč, řidič, ochranka a podobně.

Projekt je také otevřen i jiným muzikantům i nástrojům. Jak by takové multizvukové seskupení mělo vypadat, to posuďte na nahrávkách z bandzone.cz, kde má Dante písničkář svůj profil. Mimochodem bez zajímavosti není, že všechny nástroje si na všech nahrávkách nahrál Zdeněk sám.
Ten má za sebou pestrou hudební minulost. Ještě ve studentských letech vystupoval v různých kapelách hlavně v blízkosti českobudějovické Pedagogické fakulty, kde také studoval obor Český jazyk - Výtvarná výchova. Hrál baskytaru v undergoundově minimalistické a rockové Absurdní abatyši, novou vlnu ve Vratké poloze bandu a pak jeho kroky vedly vcelku logicky i do Spolektivu.

Není divu, spolektivní kytarista Martin Jančura, který Zdeňka tehdy oslovil a nabídl mu jako záskok hraní na dvou akcích, byl tehdy spolužákem budoucí Zdeňkovy manželky, Hanky. Ano, té, která dnes píše texty Dante písničkáři. Dva záskoky u Spolektivu se protáhly na několik let. Když pak kapela skončila, založil Zdeněk folkrockovou kapelu Rádio.

Do znovuobnoveného Spolektivu už se nevrátil. Zčásti proto, že je velice vytížen prací v médiích (v době znovuzrození Spolektivu v Deníku, nyní v Českém Rozhlase jako publicista), ale také proto, že jej navštívil jeden potulný mistrel. A to ostatní už víte.

Členové kapely

  • Zdeněk Zajíček
    kytary, zpěv, autor hudby

Fotografie kapely

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.