Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Pětník

 rok vzniku: 1999,  město: Praha
 stav účasti: vítěz z diváckého hlasování

Pětník

Základní informace

Skupina Pětník vznikla v minulém tisíciletí, přesněji na konci srpna 1999. Je tedy jednou z nejdéle působících acapelových skupin v České republice. Vznikla díky obdivu, který choval zakladatel Honza Hučín k tehdejším českým vokálním špičkám – skupinám Dobrý večer quintet a Spirituál kvintet. A jak název napovídá, členů bylo tehdy pět.
Protože acapelový zpěv tehdy dělal málokdo, Pětník vstoupil rychle do hudebního povědomí a na tehdy největším folkovém festivalu Zahrada v roce 2001 získal cenu diváků, takzvaného Krtečka. Skupina na začátku zpívala spirituály, gospely, lidovky, vícehlasé chorály, zpravidla ve vlastních úpravách a česky. Postupně se začala osmělovat a prozkoumávat i swing, jazz, pop, takže se v repertoáru objevili Beatles, Yo-Yo Band, ale i věci od trojice Ježek–Voskovec–Werich. A žánrové rozkročení od folku do jazzu už Pětníku zůstalo. Skupina vychází z přesvědčení, že lidé rádi slyší to, co trochu znají, čemu rozumějí a co je pobaví něčím neotřelým.
Jak šel čas, začaly postupné výměny členů: tu někdo odjel do zahraničí, tu někdo otěhotněl, tu někdo přestal fungování v kapele zvládat. Jedna dlouhodobá krize přinesla myšlenku, že bude praktičtější zpívat ve čtyřech než v pěti. Na rozdíl od větších sborů nebyly jednoduché ani výměny kus za kus, natož přechod z pětihlasu do čtyřhlasu. Ale podařilo se a v roce 2010 Pětník konečně dosáhl na další ocenění – z Ústí nad Labem si přivezl diváckou Portu.
V posledních letech skupina vystupuje poměrně málo kvůli mateřským povinnostem zpěvaček. A také přibývá let a životních závazků. O to vzácnější je každé veřejné vystoupení.
Své písničky Pětník nahrál zatím na dvě desky. První se jmenuje V botách snů a zní tam ještě pět hlasů, o hlas méně je na albu Pětník 2011.

Diskografie

 • Písničky z Radia Proglas 2000
  rok vydání: 2001, místo natočení: Brno, vydavatel: Radio Proglas
 • V botách snů
  rok vydání: 2004, místo natočení: Praha, vydavatel: Good Day Records
 • Pětník 2011
  rok vydání: 2011, místo natočení: Praha, vydavatel: Speed Of Sound

Členové kapely

 • Jana Perníková
  zpěv (soprán)
 • Alena Čápová
  zpěv (alt)
 • Standa Kneifl
  zpěv (tenor)
 • Honza Hučín
  zpěv (bas), aranžér, kapelník

Fotografie kapely

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.