Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Fregata

 rok vzniku: 1993,  město: Plzeň
 stav účasti: semifinalista

Fregata

Základní informace

Někdy v roce 1986 se náhodně setkali dva kluci Láďa a Honza, které neskutečně přitahovala muzika. Navíc měli společné i to, že každý z nich vlastnil po jedné staré, oprýskané španělce, která jim dělala společnost na vandrech a vodě, kde okukovali, co a jak se hraje, od muzikantsky zkušenějších. Tehdy jim nejvíce učarovala muzika skupiny Brontosauři, ale také Spirituál kvintet a staré trampské písničky. Nelenili a začali se pravidelně scházet, trénovat a zpívat. Nadšení ale nuceně přerušil Honzův nástup na vojnu. Láďa přesto nemeškal a založil čtyřčlennou skupinu, se kterou začal vystupovat s repertoárem převážně převzatým od Brontosaurů.
Když se Honza po dvou letech z vojny vrátil, skupina již neexistovala, ale Láďovi z hraní zbyly nějaké ty zkušenosti a hlavně název Fregata, kterou tehdy začali tvořit Láďa, Honza a Soňa. Při značné dávce nadšení i odvahy začali vystupovat před známými, aby se trochu "otrkali", a stálá sestava již na sebe nenechala dlouho čekat: Láďa Kočandrle - zpěv, kytara, Jan Kříž - zpěv, kytara, Soňa Kočandrlová - zpěv, perkuse, Ivana Textorisová -Štrauchová - zpěv, perkuse a Václav Kokoška - baskytara.

Od této doby - 15.10.1993 datujeme vznik kapely.

V tomto složení už Fregata začala vystupovat na folkových soutěžích s vlastním repertoárem. Po několika měsících fungování vydali v Českém rozhlase kazetu "Smutný ráno", jejíž písničky po mnoho měsíců pravidelně zaplňovaly dramaturgii pořadů jako Hudební apatyka či Západní music expres a které můžete na Českém rozhlase slyšet dodnes.
V listopadu 1994 opouští kapelu Václav Kokoška a Ivana Textorisová. Další relativně stálou sestavu se podařilo najít až o rok později, kdy přibyl baskytarista Čenda Fiala a zpěvačka Renata Vozková. Opět vznikla spousta nových písniček, hrálo se na Portách, menších akcích, ale i prvních samostatných koncertech. Vzniká do této doby nevydaná studiová nahrávka. Ke konci roku 1997 odešli Láďa s Renatou a opět nastalo období hledání. Brzy se podařilo dát dohromady muzikanty sice i z jiných žánrů, což ale bylo, jak se později ukázalo, k dobru věci. Kytarista Petr Šístek a mandolinista Jiří Plha Rybář pro kapelu charakteristický folkový sound postrčili blíže k bluegrassu. Také Romana Tomášková svou hrou na basu a velice dobrým zpěvem pomohla kapele k dalším krokům kupředu. Byli jsme vybráni na největší folkovou přehlídku v Čechách - Zahradu v Náměšti na Hané, kde jsme ze třicítky postoupivších kapel skončili na pěkném osmém místě. Tato sestava vydržela v nezměněné podobě čtyři roky, ale Romana, Petr i Jirka měli aktivity i v jiných kapelách a Fregatě už do plachet nefoukalo tolik energie a po skončení sezóny 2001 ukončili v kapele svou činnost.
Honza se Soňou ale velice záhy zjistili, že se jim muzika stala jakýmsi životním stylem a rozhodli se díru vzniklou odchodem tří nejen muzikantů, ale i přátel, se kterými je spojovala řada zážitků a vzpomínek, zacelit. Toto období nebylo jednoduché, ale Fregata opět vznikala. Od roku 2001 kapelou prošlo více muzikantů. Z těch, jejichž zdržení se v kapele bylo významnější :-) například: Radek Mladý, Radek Chejlava, Eva Kolouchová, Tereza Terčová, Rudolf Kotlár, Jarda Štětka, Jiří Bavr Lokajíček, Andrea Plachá a v neposlední řadě Jiří Půta, který s námi hrál 8 let a Fregatu svojí tvorbou a hrou na baskytaru ovlivnil nejvíce ze všech a posunul blíže k rocku.Z kapely odchází na jaře 2010 a zanechává nám po sobě mnoho písní, nápadů a aranží. Kytarista Michal Kovacs působil v kapele od počátku roku 2005 do října 2010. Lenka Štěpáníková od 1.4.2008 do 22.4.2011.
Zahráli jsme si za ta léta na mnoha zajímavých a významných místech jako třeba na celostátním finále Trampské Porty v Ústí nad Labem, Portě Bohemice v Plzni, Setkání na Konopišti, Mohelnickém dostavníku, "Strunách na ulici" v Plzni, Zvíkovecké kytičce, Malostranské besedě v Praze do pořadu České televize, Šumavském pařezu, "Jsme tady na zámku" v Horní Bělé, v Tachově nebo si i zajeli zahrát do Brna, kam jsme byli pozváni do hodinového pořadu "Jak se vám líbí" na rádiu Proglas (jak v roce 2004, tak i po 5 ti letech v roce 2009) a na mnoha a mnoha dalších festivalech či koncertech.
Velikou posilou Fregaty je od ledna 2012 Jan Knapp.
Na místo kytaristy a klávesisty se nám podařilo v listopadu 2012 získat díky Romaně Tomáškové Pavla Tomana. V září 2013 jsme v Českém rozhlase Plzeň po 20ti letech opět u vynikajícího mistra zvuku Michala Žáka nahráli 11 písní a vydali je na CD "Večírek", které jsme pokřtili na koncertě u příležitosti 20ti let fungování kapely v Divadle JoNáš v Plzni s takřka všemi muzikanty, kteří prošli Fregatou a kapelu svým učinkováním v ní ovlivnili. Na podiu vystupovalo 5 zásadních sestav, které za tu dobu s námi hrály a byl to opravdu moc krásný večer pro nás i pro diváky.


Současná sestava tedy je:

Soňa Kočandrlová - zpěv, perkuse
Jan Kříž - kytara, zpěv
Pavel Toman - kytara, klávesy, zpěv
Klára Drožová - zpěv
Jan Knapp - baskytara, autor webu

Každý ze členů kapely přináší spoustu zajímavých nápadů, ze kterých se daří realizovat nové a nápadité písně, čímž vzniká stále pestřejší repertoár.
Fregata má stálé posluchače nejen v Plzni, ale i za jejími hranicemi.
Až na nás narazíte, ať už na festivalech nebo kdekoli jinde, určitě neváhejte a přijďte si poslechnout naši muziku.

Diskografie

 • Smutný ráno
  rok vydání: 1993, místo natočení: Plzeň, vydavatel: Vlastní
 • Večírek
  rok vydání: 2013, místo natočení: Plzeň, vydavatel: Vlastní

Členové kapely

 • Soňa Kočandrlová
  zpěv,perkuse,kalimba,texty
 • Jan Kříž
  kytara,zpěv,hudby,texty
 • Pavel Toman
  kytara,zpěv,klávesy,hudba
 • Klára Drožová
  zpěv
 • Jan Knapp
  baskytara

Fotografie kapely

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.