Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Program festivalu Okolo Třeboně touží po mnoha důvodech k oslavě

  23.04.2022

Festival Okolo Třeboně, jehož 31. ročník se koná na přelomu června a července, spojí ve svém programu několik výročních koncertů. Zatímco loni si organizátoři řadou výjimečných akcí připomínali 30. narozeniny této multižánrové přehlídky, letos chtějí dát prostor muzikantům – oslavencům. Budou mezi nimi kapely Keks, Nezmaři, Cimbal Classic, Fešáci, Mrakoplaš, Jižani a další. Mnozí z účinkujících na pódiu oslaví výročí svých kapel či své osobní, v plánu je také oslavit konec pandemie … Doufejme, že se festival už bude moci konat opět v mírových dobách – to by byl ten nejlepší důvod k oslavě!

 

„Když jsme chystali zaměření letošního ročníku, těšili jsme se na to, že v létě už přijde to dlouho očekávané oživení kulturního života. V posledních dvou letech jsme kvůli covidu zaznamenali velký propad, který pocítili všichni lidé v kultuře. Povedlo se nám ale festival po celou dobu udržet – naprostá většina plánovaných koncertů se mohla uskutečnit, což považujeme za velký úspěch, protože zdaleka ne všichni pořadatelé to tak dobře zvládli. Teď jen pevně věříme, že začátkem léta bude náš festival provázet klid a pohoda, což už všichni po dlouhém období stresu nutně potřebujeme. A kultura je pro bolavou duši účinným lékem,“ doufá ředitel festivalu Pavel Barnáš.

 

Těší se na návrat do areálu Louka u Zlaté stoky, který dal pořadatelům i divákům loni nové možnosti – třeba tím, že po hlavním programu mohli ještě posedět, občerstvit se a případně si dopřát i Nokturno s dalším interpretem. Tento model zůstane zachovaný i letos a přes den se ještě víc rozšíří o nabídku určenou pro rodiče s dětmi. Ti najdou v tomto prostředí zábavu i možnosti tvořit a vyzkoušet si různá řemesla, soutěžit, seznámit se s nabídkou zájmových kroužků, sportovat či se ve spolupráci s Nadací Vydra dozvědět víc o ochraně přírody.

 

„Toto prostředí má komornější atmosféru vhodnou pro naše žánry, které publiku dávají šanci se uvolnit, odpočinout a společně si zazpívat. Poprvé jsme ho vyzkoušeli loni a zjistili jsme, že lidé se tam cítí svobodněji než v areálu zámku, kde platí přísná pravidla. Proto se většina akcí odehraje zde, ale máme i další oblíbená místa a není vyloučeno, že ještě nějaké přibude. Vyzkoušeli jsme jich v Třeboni už desítky, některá další spontánně objevují mladé kapely, takže jsme otevřeni i jejich nápadům,“ shrnul Barnáš. Hraje na violoncello v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu v Praze a do rodné Třeboně se pravidelně vrací – v posledních letech i jako člen kapely Bárka, kterou založil s harfenistkou Národního divadla Ivanou Pokornou. Letos Bárka vystoupí 5. července ve Schwarzenberské hrobce a na tento koncert naváže Nokturno s oblíbenou Pánskou šatnou v hudební hospůdce na pláži Ostende.

 

Program festivalu Okolo Třeboně zahájí jako každý rok Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, které 29. června přiveze hru Záskok. Hudební maraton začne 1. července „tancovačkou“ s rockovou kapelou Keks, jejíž frontman Štěpán Kojan letos slaví jubileum. Další den atmosféru zjemní a zklidní koncert brněnské kapely Cimbal Classic, která vznikla v Třeboni a letos oslavuje už 30 let své existence. „Na Třeboň máme ty nejlepší vzpomínky, takže pro ni letos chystáme něco speciálního. Vnímáme toto město jako osudové, protože roku 1992 jsme tu hráli jako doprovodná kapela Vlasty Redla. Náš koncert měl takový úspěch, že jsme pak už v této sestavě zůstali a začali psát vlastní písničky,“ vzpomíná cimbalista Dalibor Štrunc. Následující den zahrají a zazpívají kmotři festivalu Nezmaři, kteří si vždy nějaký vtipný důvod k oslavě najdou, lze se těšit i na jejich nápaditou fúzi se zajímavými hosty a také na jejich humor. Čtvrtstoletí s bluesovou muzikou oslaví v Třeboni Mrakoplaš, bluesrocková hudební skupina, která hraje převážně autorskou tvorbu a čerpá inspiraci i z knížek Terryho Pratchetta. V programu nebude ani letos chybět oblíbené odpoledne s dechovkou, tentokrát s kapelou Jižani, která zaručeně rozezpívá publikum – a není vyloučeno, že se představí také „malá dechovka“, kterou si během pandemie pro radost založili profesionálové ze Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Velkým koncertem bude vystoupení slavné kapely Fešáci, která letos slaví 55. výročí a tímto svým turné chce ukončit svou hudební kariéru.

 

K letošním oslavencům patří i ředitel festivalu Pavel Barnáš, který by rád do budoucna ještě víc spolupracoval s talentovanými hudebníky z Třeboně. Patří mezi ně sourozenci Andrea a Martin  Šulcovi – akordeonista Martin vyhrál v roce 2020 Mezinárodní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+, v jejíž porotě byl i slavný pěvec Plácido Domingo. „Třeboň vnímám jako významnou kulturní lokalitu a jsem rád, že odtud pocházejí i mladí muzikanti, kteří jsou držiteli mezinárodních ocenění. Když budu moci mladé muzikanty nějak podpořit či jim poradit, vždycky to rád udělám,“ říká Barnáš. Dlouhé roky spolupracuje i s hudebním uskupením Třeboňští pištci, které má úctyhodnou tradici už od roku 1974. Jejich koncert 6. července ve Schwarzenberské hrobce letošní festival ukončí, ovšem následovat budou další akce během léta i podzimu. Podrobnosti jsou na www.okolotrebone.cz.

 

 

 

 

 

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.