Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Okolo Třeboně 2020 láká na Xindla X, Nezmary i Babouky

  04.06.2020

Okolo Třeboně 2020 láká na Xindla X, Nezmary i Babouky

Festival Okolo Třeboně, který už 29. rokem zahajuje prázdniny, nabídne začátkem července řadu koncertů a dodrží i další tradici – představení Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Pořadatelé musí splnit zpřísněná hygienická pravidla a ohlídat maximální kapacitu koncertů, ale vzhledem k současné příznivé situaci nemusí žádnou akci rušit ani ji přesouvat na později.

 

 

 

 

Napínavé čekání související s pandemií koronaviru má pro tento festival happy end. „Všechny koncerty se uskuteční v původním termínu a téměř bez omezení. Výjimkou budou koncerty venkovní, kde lze předpokládat, že počet osob v areálu dosáhne maximální povolené hranice 500. Vstupenky na venkovní koncerty jsou tedy v prodeji v omezeném počtu, proto není radno dlouze otálet s nákupem. Počet návštěvníků na koncertech v uzavřených prostorech je dán jejich kapacitou, která je vždy menší než povolený počet osob,“ vysvětlil ředitel festivalu Pavel Barnáš.

Třeboň nepřijde ani o tradiční návštěvu oblíbeného Žižkovského divadla Járy Cimrmana, které v pátek 26. června přiveze do Divadla J. K. Tyla svoji hru Akt. Tato událost předznamená sérii koncertních dní a večerů, jež naplní další týden od čtvrtka až do svátku v pondělí 6. července. Zahájí ji osvědčená fúze Nezmarů se členy Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kteří se ve čtvrtek 2. července představí ve Schwarzenberské hrobce. Nezmaři se předtím objeví ještě na vernisáži v Domě Štěpánka Netolického – už třetím rokem tam v létě bývá fotografická výstava spjatá s festivalem, nyní tedy přišla řada na archivní snímky kapely, která stála u zrodu festivalu a vedla mimo jiné peloton při legendárních cyklojízdách.

Organizátoři vystavěli program letošního ročníku na tom, co se v minulosti osvědčilo: důraz na české písně umožňující, aby si publikum s umělci zazpívalo, zajímavé hudební fúze, koncerty hvězd i šance pro začínající muzikanty. Soutěž Houpací kůň loni vyhrála skupina Terrakota, která se v pátek 3. července prostřídá na pódiu v zámeckém areálu s Žalmanem a Marien. „Prostor mladým kapelám a písničkářům jsme dávali vždycky a nyní nastala situace, že se k nám už vracejí po deseti a více letech jako velmi úspěšní hudebníci. Letos jsou to například Xindl X nebo kapela Epydemye, kteří vystoupí v sobotu,“ zdůraznil Pavel Barnáš. Po hlavních koncertech na zámku budou od pátku do neděle následovat Afterparty v Tunel music baru v Besedě, kde bude program neméně atraktivní: postarají se o to kapely Spolektiv a  My3.avi a muzikálový zpěvák i písničkář Radim Flendr.

Nedělní program naplní v zámeckém parku od 17 hodin Táborský symfonický orchestr Bolech, jehož historie sahá do roku 1877. Zahraje slavné filmové melodie, například hudbu z filmů Piráti z Karibiku, Schindlerův seznam, Titanic, Fantom opery nebo Tenkrát na Západě. Večer zavede diváky k rybníku Svět: nejprve do Schwarzenberské hrobky, kde se ředitel a dramaturg festivalu představí ve své hlavní roli, a to jako špičkový violoncellista. S harfenistkou Ivankou Pokornou založil duo Bárka a tentokrát si přizvali ještě hosta Petra Bohuslava, zpěváka proslulé kapely Asonance. Poté se diváci přesunou do hospůdky na nedaleké pláži Ostende, kterou od 22 hodin rozezní kapela Pánská šatna.

Loňská novinka festivalu, nápad nabídnout zážitek i milovníkům české dechovky, zaznamenala velký ohlas. Proto sváteční pondělí 6. července ozdobí v zámeckém parku hvězda tohoto žánru: jihočeští Babouci. „Kapela, která má historii starší než Národní divadlo, má tak plný diář, že jsem opravdu hrdý na to, že pro nás našla termín. Babouci začnou hrát v pravé poledne a bezpochyby přilákají mnoho fanoušků,“ těší se Pavel Barnáš, který z Třeboně pochází a letos na jaře v ní při koronavirové pauze strávil nebývale mnoho času. Zpestřil si ho sledováním východů Slunce, přičemž každý den hledal pro tuto podívanou nejvhodnější lokality. Svá pozorování zveřejňoval denně na Facebooku a sklízel velký úspěch – proto nyní zájemcům nabídl, že je během festivalových rán na ta nejvhodnější místa pro pozorování východu Slunce doprovodí.

Aktuální program na rok 2020 najdete zde.

 

BabouciŽalman, Marien, TerrakotaDuo BárkaTSO BolechNezmaři a členové ŠOČR

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.