Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Mangabej

 rok vzniku: 2005,  město: Praha
 stav účasti: základní kolo

Mangabej

Základní informace

Mangabej je pražská hudební banda žánrově oscilující mezi rock, folk a blues a občas s drobným přesahem do jazzu. Podle jednoho hudebního kritika je to prý moderní folk-rock.
Repertoár tvoří v zásadě vlastní věci, ostatně kapela je složená ze samých talentů.

V roce 2008 jsme se dostali do finále soutěže Česko hledá písničku (vybíralo se 30 ze zhruba 400 přihlášených), takže jsme měli tu čest zahrát si i v divadle Semafor, ve stejném roce vybrali na desku projektu Gramodeska naše dvě písně, dále v lednu 2010 obdobná soutěž se stejným úspěchem jako Česko hledá písničku, několikrát jsme se zúčastnili pražských kol Porty, kde jsme si většinou zahráli i ve finále.

---- Bio a historie ----
Klávesák Jirka a kytarista Libor se spolu znají už od nepaměti, přesněji řečeno od roku 1997 a spolu si také prošli různými formacemi kapel (např. Veverky v depresi a spousta dalších). Někdy na konci roku 2004 nebo na začátku roku 2005 přišla do jejich tehdejší kapely s názvem Akce Z Lucka. Kromě Jirky a Libora v ní hrál ještě basák Honza, zrovna odešel saxofinista a právě se hledal bubeník. Bubeníka oslovila Lucka, protože si ho pamatovala z jedné kapely, kde taky chvíli působila a narodil se Mangabej.

V této sestavě jsme hráli asi dva roky a pak téměř ze dne na den odjel baskytarista pracovat na půl roku do Ruska. Sehnali jsme záskok v podobě dalšího Lucky bývalého spoluhráče z kapely Jirky Maška, bohužel kvůli vytíženosti s námi mohl hrát jen jako host.

Honza se vrátil z Ruska, odehrál s námi jeden koncert a zase tam odjel a my jsme pochopili, že už asi nemá cenu s ním dál počítat. A do toho nám oznámil bubeník Bruník, že dostal nabídku práce v Rakousku, která se opravdu nedá odmítnout (je zubař).

Natočili jsme ještě demáček ve studiu, spolu s Jirkou Maškem a šikovným hostem Karlem na flétnu a klarinet a pak jsme zůstali tři.

Chvíli jsme hledali náhradu za ty dva a když jsme takto poznali pár nepoužitelných lidí, řekli jsme si, že to vždycky nějak půjde, když chceme hrát a začali jsme hrát jen v triu. A v té době, kdy jsme nikoho nehledali, se nám připletl do cesty houslista Čmelda zároveň i s mandolínou.

Zase nás přibylo. Asi po půl roce nám Čmelda sehnal šikovného basáka, shodou okolností také Honzu (Vítů), který hrál ještě v dalších asi pěti kapelách.

Honza po čase opustil nejen konzervatoř, kde začal studovat, ale v podstatě všechny kapely, kde hrál, tedy i nás. Dlouho jsme byli zas jen čtyři, ale od roku 2011 už je nás zas šest. Přibyl bubeník Viktor ( s Liborem a Jirkou hrál kdysi v kapele, ještě před Mangabejem) a vrátil se nám úplně původní basák Honza (Tříska), do Ruska už snad v nejbližší době nepojede :-)

Na konci roku 2012 pokračují další změny. Bubeníka Viktora už jsme dlouhou dobu neviděli (ještě chvíli před prázdninovou pauzou celé kapely), tak začínáme uvažovat, co s tím. Viktor dělá zkoušky na pilota a vypadá to, že na jaře bude mít ještě méně času. Do kapely tedy přichází Pavel Brož, který už hrál s Luckou v kapele Zlomzas a z Viktora se stává občasný host.

Aby změn nebylo málo, tak v roce 2014 dochází k výměně na postu basáka, kde z osobních důvodů odchází Honza Tříska a předává postupně žezlo jadernému fyzikovi, basákovi a cellistovi, Martinu Přečkovi.

Diskografie

 • Greatest Hits
  rok vydání: 2006, vydavatel: B a B audio
 • Mangabej
  rok vydání: 2009, vydavatel: B a B audio
 • Mangabej III
  rok vydání: 2013, vydavatel: Vladimír Budík

Členové kapely

 • Jirka Kvíčala
  klávesy, akordeon, zpěv
 • Libor Pekárek
  elektrická kytara, zpěv
 • Lucka Minaříková
  zpěv, perkuse, flétny, ak. kytara
 • Jirka "Čmelda" Šilhán
  housle, mandolína
 • Martin Přeček
  basová kytara
 • Pavel Brož
  bicí

Fotografie kapely

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.