Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Vítězové Houpacího koně 13. října LIVE v rozhlase

  10.10.2011

OKOLO TŘEBONĚ HLEDÁ NOVÉHO NOHAVICU A BÁRTU

 

Praha / Třeboň, 6. října 2011 – Před 20 lety to byli Zuzana Navarová, Jaromír Nohavica nebo Hradišan. Jejich budoucí nástupce se snaží hledat multižánrový festival Okolo Třeboně díky soutěžní scéně Houpací kůň. Ta již šestým rokem dává prostor nadějím a objevům, které by mohly za pár let být na vrcholu. Ve čtvrtek 13. října nabízí Okolo Třeboně 'výběr z bobulí': ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice se od 19 hodin během živého koncertu s názvem Ozvěny Houpacího koně představí tři letošní finalisté scény včetně vítěze, pražské formace My3.avi. Vstupné je zdarma.

 Scénou Houpací kůň prošly už desítky kapel, mezi vítězi figurují třeba Žofie Kabelková nebo Zhasni. „Má podtitul Jednou jsi dole, jednou nahoře, což v muzice platí dvojnásobně. Snažíme se najít nové zajímavé věci, které mohou oslovit široké spektrum publika. Festival je spojen se jmény jako bratři Ebeni, Chinaski, Nohavica, Redl nebo Dan Bárta a nám jde o to upozornit na muzikanty, kteří by jednou mohli zaujmout místa dnešních legend,“ řekl Pavel Barnáš, ředitel festivalu Okolo Třeboně.

 Vítězem Houpacího koně se letos stala pražská skupina My3.avi, která za sedm let existence stihla získat hlavní ceny na Portě i trofej na Zahradě v Náměšti na Hané. Hudebně krouží někde na hranici folku, popu a jazzu. Repertoár obsahuje původní tvorbu s českými texty Jana Špalka, osobitý zvuk tvoří trubka, housle, kytara, harmonika, perkuse, p횝alka, baskytara a bicí.

 „Okolo Třeboně je prestižní festival, kam jezdí spousta diváků, což je pro kapelu nejdůležitější. Přišlo mi, že scéna na třeboňském náměstí TGM je skvělý nápad, protože muzikant má pocit, že hraje do plného hlediště,“ popsal svůj vztah k Okolo Třeboně Jan Špalek, kapelník My3.avi. Zajímavostí je, že tato skupina je tak trochu jihočeská: obě svá alba Veselá melancholie a Smutná euforie natočila v českobudějovickém studiu MKP.

 V rozhlase se dále objeví skupiny Tamaral a Shivers. Tamaral (Vysočina) je původně duo písničkáře Petra Sedláčka a zpěvačky Inky Tognerové. Dnes je sestava pětičlenná, nástrojově zní kytara, akustická baskytara, řada netradičních perkusních nástrojů a flétna. Hudebně inklinuje Tamaral k šansonu a jazzu. Atmosféra písní je chvílemi intimní, chvílemi veselá, chvílemi běhá mráz po zádech.

 Jižní Čechy zastupují volyňští Shivers, kteří patří ke špičce v oblasti irské a keltské muziky. V repertoáru mírně převažují instrumentální skladby, v nichž se nástrojově Shivers doslova vyřádí: irský buben bodhrán, španělský buben cajon, housle, irské flétny, buzuki, bombard, české dudy... V písních lze rozpoznat motivy lidových písní Irska, Bretaně i českého folkloru. Nedávno kapelu posílil kytarista Slávek Hanzlík, jenž hrál mj. s Bélou Fleckem a byl dvakrát nominován na Grammy.

 „Tato hudba do Českého rozhlasu vždy přirozeně patřila už od časů Minnesengrů a Nezmarů a v jakékoli podobě ji budeme podporovat dál. Myslím si, že Okolo Třeboně je nejlepší festival svého druhu na jihu Čech,“ řekl Jiří Kasal, hudební dramaturg Českého rozhlasu České Budějovice.

 Již nyní připravuje štáb další ročník festivalu, který se uskuteční od 29. června do 1. července 2012. Aktuální informace se pravidelně objevují na webové stránce www.okolotrebone.cz.


Souhrn:

13. října 2011, 19.00, Český rozhlas České Budějovice, studiový sál:
Ozvěny Houpacího koně. Zahrají My3.avi, Shivers a Tamaral. Vstupné zdarma.

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.