Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Ohlédnutí za rokem 2017

  09.01.2018

Děkujeme roku 2017 za přízeň hvězd a spoustu krásných zážitků

 

Třeboň už si získala významné místo v diářích hvězd hudebního světa i dalších žánrů. Velkou zásluhu na tom má vytrvalost, s níž už 26 let naplňuje organizátor Pavel Barnáš program multižánrového festivalu Okolo Třeboně. Nesoustředí se přitom jen na hlavní termín na přelomu června a července, ale další koncerty rozprostírá po celém roce. V kombinaci s malebností a turistickou atraktivitou města včetně jeho lázní je to velmi přitažlivá cesta, jak do Třeboně lákat nové návštěvníky – když si účinkující odvezou pěkné zážitky a podělí se o své zkušenosti s kolegy, udělají Třeboni tu nejúčinnější reklamu a potvrdí její pověst kulturního města s vybraným vkusem.

 

Tak tomu bylo i v roce 2017, kdy festival Okolo Třeboně vstoupil do druhého čtvrtstoletí své existence změnou koncepce: namísto série kratších festivalových vystoupení, při nichž se dříve na zámeckém nádvoří střídaly kapely a písničkáři, se tentokrát konaly hlavní večerní koncerty v zámeckém parku. Pokaždé se při nich setkaly osobnosti různých hudebních žánrů a jejich propojení přineslo vždy něco unikátního navíc. Festival byl také delší než dosud, protože začal už koncertem 23. června a hlavní program byl pak soustředěný na následující prodloužený víkend.

 

Soudě podle ohlasu publika i účinkujících se tato změna ukázala být správnou cestou do budoucna. Pro koncerty na konci června a na začátku července zvolil Pavel Barnáš velkorysý prostor v zámeckém parku s mohutnými stromy, který vytvořil skvělou atmosféru i zázemí pro velké pódium. Další koncerty se konaly na osvědčených místech – v kostele sv. Jiljí, ve Schwarzenberské hrobce, v Divadle J. K. Tyla, v kulturním centru Roháč, ale živo bylo i jinde, například na plážích rybníka Svět.

 

Pavel Barnáš hraje v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu a má spoustu kontaktů na další profesionály v hudebním světě. Díky tomu si může vybírat pro akce v Třeboni ty nejlepší umělce, o nichž už předem ví, že je zdejší publikum ocení. Navíc vždy pozorně dbá na to, aby bylo o účinkující dobře postaráno. Skvělý ohlas koncertů dává jeho výběru za pravdu, stejně jako to, že se hvězdy do Třeboně rády vracejí. Potvrdili to například muzikanti Jiří Pavlica a Vlasta Redl, jejichž společný koncert v zámeckém parku festivalový ročník 2017 zahájil: „Zpívalo se mi tady moc dobře a chci teď ještě poděkovat celému organizačnímu týmu, protože my jsme slízli potlesk, ale jim nikdo nezatleská,“ řekl po koncertě Vlasta Redl. Veřejně poděkoval Pavlu Barnášovi, že udržel festival 26 let v takovém duchu, aby se tu muzikanti dobře cítili. „Není to všude takové, spousta lidí dělá festivaly už jenom na kšeft: kolotoče, motokáry, stánky málem až na jeviště, neví, co by ještě zkasírovali … Tam se hraje špatně, protože lidé nechodí jen poslouchat muziku. V Třeboni jsem toto nikdy nezažil, a proto držím palce, aby se sem lidé vždycky těšili a rádi se vraceli,“ dodal Redl.

 

Jeho slova potvrdil pak v červenci po koncertě své kapely v KC Roháč také Marek Eben: „Vztah k Třeboni jsem si vytvořil právě díky tomuto festivalu, jezdím sem vždycky kvůli němu. Vyhovuje mi, že to není ten kompilát jako jiné velké festivaly, kde diváci musí někoho přetrpět, aby se pak dočkali toho, na koho přišli. Je mi to proti mysli, mnohem radši jsem, když lidi jdou rovnou na muziku, kterou mají rádi. Proto jsem v Třeboni vždycky rád, navíc má velké kouzlo. Kulturní domy, v nichž vystupujeme, jsou si podobné, ale to, jak vypadá třeboňský park, si vybavím vždycky,“ shrnul Eben.

 

Za rok 2017 přijali pozvání Agentury Bárny do Třeboně tito umělci: kapela Keks a mezzosopranistka Ester Pavlů, Divadlo Járy Cimrmana, Jan Spálený s akordeonistou Radkem Pobořilem, Václav Neckář s kapelou Bacily, Cimbal Classic, Ondřej Havelka s orchestrem Melody Makers, Nezmaři se členy Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Václav Hudeček s komorním orchestrem Musica Lucis Praga, Bratři Ebenové, Martina Trchová, Xavier Baumaxa, Prague Cello Quartet, Patrola Šlapeto a další. K tomu je třeba připočíst řadu mladých a začínajících kapel přihlášených do soutěže Houpací kůň, která dělá Třeboni velkou reklamu hlavně na sociálních sítích, kde se hojně diskutuje a hlasuje o finalistech. Letošní ročník vyhrála kapela Isara, která si jednu z cen vybrala na podzim při koncertě v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu, kde vystoupil i písničkář Ivo Jahelka. Letošní koncertní maraton organizovaný Agenturou Bárny pak uzavřela v prosinci dvě působivá vystoupení souboru Třeboňští pištci, a to nejdřív v Českých Budějovicích a pak v Třeboni, pro kterou je toto unikátní hudební těleso „rodinným stříbrem“.

 

Plán na rok 2018 (další interpreti v jednání):

 

Koncert Radůzy (přeložen z roku 2017 kvůli onemocnění zpěvačky) 29. 1.

Okolo Třeboně 28.6. - 1.7.2018

 

  • Divadlo Járy Cimrmana - Dlouhý, široký a krátkozraký 28.6.2018 v 19:00 

  • Ondřej Havelka a Melody Makers 29.6.2018 v 19:00

  • Houpací kůň

 

Program bude průběžně doplňován. Předprodej od 4.12.2017.

 

 

 

Václav Hudeček a Musica Lucis Praga 23.7.2018 ve 20:00

 

 

 

Zavírání plavecké sezóny 7.9. - 9.9.2018

 

 

 

Nezmaři a Sdružení symfoniků Symfonického orchestru Českého rozhlasu 12.10.2018 v 19:00

 

Katapult turné 2018 - Šťastné narozeniny 13.10.2018 v 19:00

 

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.