Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Kinematograf 100 v Třeboni

  14.03.2019

Kinematograf 100 v Třeboni

Poslední velká TOUR již legendární filmové maringotky Pavla Čadíka se symbolicky rozloučí s historicky nejvýznamnějším obdobím filmové distribuce na klasických 35mm filmových pásech. V současné době se tato promítací technika prakticky již neobjevuje, dokonce i tradiční populární venkovní projekce probíhají z digitálních filmových nosičů.

Film, který bude odvysílán na Masarykově náměstí v Třeboni dne 27.6.2019 od 21:30, už byl vybrán na Facebooku Okolo Třeboně. Promítat se bude Jára Cimrman ležící, spící. Sledujte nás ZDE!

Tour chce symbolicky vzdát hold všem RYTÍŘŮM FILMOVÉHO PÁSU - promítačům, kinařům, organizátorům festivalů, zakladatelům filmových klubů, tvůrcům a především nostalgicky vzpomínajícím divákům na magické a nezapomenutelné projekce z klasického 35mm filmu, které jsou pochopitelně promítané na nejlepších promítacích přístrojích světa od české firmy MEOPTA. Tyto promítačky byly nejenom ve všech českých stálých kinech, ale také v maringotkách bratří Čadíků, které pak nabízely projekce pod širým nebem na náměstích mnoha měst, městeček i vesnic. Nostalgii a magii těchto venkovních projekcí na unikátních 35mm filmových pásech chceme připomenout symbolicky poslední “opravdovou” filmovou projekcí (THE LAST PICTURE SHOW) a pomocí filmové maringotky LADY, tatrovky TRAMP a legendárních přístrojů značky MEOPTA. Každá projekce v každém místě bude originální a připomene i slavné filmové osobnosti, které budou mít v roce 2019 svá výročí a navíc jsou spjaty s místem konání.

PŘÍBĚHY A VÝROČÍ

1. STO LET ČESKÉHO OPTICKÉHO PRŮMYSLU

V roce 1919 byla v Praze založena malá firma Štys a Srb, která se zabývala výrobou a opravou optických přístrojů. Byl tak položen základní kámen světově známého českého optického průmyslu, který v dalších letech prezentovala firma MEOPTA (firmy Štys a Srb byla od roku 1946 součástí firmy MEOPTA). Pro filmový průmysl byla zásadní výroba promítacích přístrojů, které pak v roce 1958 a i v roce 1967 získaly na světových výstavách cenu za nejlepší promítací přístroje na světě. Tyto přístroje pak znal každý český i slovenský promítač a díky nim se do filmu zamilovalo několik milionů diváků. Nástup digitalizace v roce 2009 (před 10 lety) znamenal pozvolný, ale bohužel definitivní konec oblíbených 35mm projekcí. MEOPTA TOUR 2019 tak symbolicky a definitivně - a snad i velkolepě - uzavře toto patrně nejkrásnější filmové období. Navíc je to i výročí slavného Edisonova vynálezu - 35mm filmového pásu, kamery i promítačky na 35MM film - v roce 1889 … 130 let. Partnerem příběhu bude MEOPTA

2. STO LET ZNAČKY TATRA

V roce 1919 byla poprvé označen výrobek již fungující továrny na vozidla všech druhů. Poprvé na vozidlech objevil nápis TATRA a shodou okolností šlo o první sériově vyráběné (od roku 1914) nákladní automobily NW TL2 a NW TL4. I tento příběh bude výrazně propagován v všech výstupech, plánovaná je i menší výstava. Historický nápis se objeví i na vozidle TRAMP. Partnerem příběhu TATRA Kopřivnice.

3. ZROZENÍ LADY Z KARLOVARSKÝCH LESŮ

V roce 1991 se z karlovarských lesů podařilo získat maringotku a dopravit ji na jižní Moravu, kde prošla první etapou rekonstrukce. Druhá etapa probíhala u Petra Sokola v Lípě u Zlína, tam maringotka dostala do výbavy potřebnou promítací techniku a do vínku jméno Lady. A tam začala dlouhá pouť této maringotky po českých i slovenských městech, která trvá dodnes. Proto i symbolicky skončí plánovaná TOUR v Karlových Varech na slavném Mezinárodním filmovém festivalu. Začátek naopak bude spojen s technologickým zrozením LADY ve Zlíně a tudíž i začátek putování začne na Mezinárodním festivalu ve Zlíně. Partnerem příběhu je Grandhotel Richmond KV, Kinoservis Zlín

4. ZAHÁJENÍ SLAVNÉHO PUTOVÁNÍ LADY

Začátky byly skromné - nejprve putování po vyškovském okrese, pak slavná éra spojená s Olšany a nakonec i návštěva Prahy a Střeleckého ostrova. Po tragických povodních na Moravě v roce 1997 se odhodlala maringotka k putování po českých moravských zemích, které se ve větším rozsahu podařilo v roce 1998 a 1999 (před 20 lety). Rekordní návštěvnost turné zaznamenalo v roce 1999 v Třebíči a Uh.Hradišti - tedy přesně před 20 lety. Partnerem příběhu bude energetická firma..

5. KONEC ? NE !!! NOVÝ ZAČÁTEK A VELKÁ POMOC

V roce 2003 se připravovalo i putování na Slovensku, ale tragická nehoda 3.2.2003 (stalo se před 15 lety) smělé plány hybatele a iniciátora putování Pavla Čadíka zásadně změnila. Teprve po 7 letech se Pavel Čadík aktivně podílí na turné maringotky na Slovensku. Ale zdravotní omezení i změna statutu kinematografu obou bratrů společně s razantním a definitivním nástupem digitalizace zamezila výraznějšímu naplnění smělých kinematografických plánů. Jen výrazná pomoc a podpora společnosti MYJÓMI (Družstvo invalidů) pomáhá Pavlovi Čadíkovi provozovat maringotku dodnes. Partnerem příběhu bude družstvo MYJÓMI.

6. POCTA “CELULOIDOVÉ” ÉŘE ČESKÉMU I SLOVENSKÉMU FILMU

Aktivita a největší úspěchy filmové maringotky Pavla Čadíka jsou spjaty s posledním, ale významným obdobím českého klasického celuloidového filmu. Proto také podstatou TOUR bude představit nejvýznamnější filmy tohoto období - tedy filmy od roku 1993 do roku 2009. Na programu tak budou filmy, které v těchto letech byly Českou filmovou akademií označeny za nejlepší a dostaly nejvíc Českých lvů. Všechny tyto filmy byly natočeny prioritně pro projekce na 35mm filmech a staly se ozdobou kin i projekcí maringotky. Program připomene i výročí slavných domácích tvůrců - např. Bolek Polívka (70 let), Ondřej Trojan (60 let), Jan Švankmajer (85 let), Marek Najbrt (50 let), Eva Holubová (60 let), Jaromír Šofr (80 let), Miroslav Janek (65 let), Ivan Trojan (55 let), Jiří Schmitzer (70 let), Květa Legátová (100 let), Miroslav Táborský (60 let), Pavel Zedníček (70 let), Josef Abrhám (80 let), Miroslav Zikmund (100 let), Eliška Balzerová (70 let), Zdeněk Petr (100 let), Karel Dobrý (50 let), Bára Hrzánová (55 let), F.A.Brabec (65 let), Jan Gogola (75 let), Věra Chytilová (90 let nedožitých), František Vláčil (95 let), Vladimír Franz (60 let), Marek Jícha (60 let), Jaromír Šofr (80 let), Ondrej Šulaj (70 let), J.Nvota (65 let), S.Štěpka (75 let), Josef Somr (85 let), Pavel Taussig (70), Jiří Pomeje (55), … ale i filmového nadšence Pavla Čadíka (60 let). Partnerem příběhu bude firma z oblasti elektrické energie, bez které promítat vlastně ani nejde.

7. PO CELÉ REPUBLICE I KOUSEK SLOVENSKA

Symbolická je i celá TOUR - tedy výběr měst a trasy. Symbolicky začíná celá TOUR na Mezinárodním Filmovém festivalu ve Zlíně v sobotu 1. června 2019 a na druhý den pak před areálem firmy Meopta v Přerově. Pak přes Valašsko a Slezsko pokračuje na Slovensko a pak znovu ČR až do Karlových Var - tedy návrat maringotky LADY do Karlových Varech. Na cestě domů se pak symbolicky zastaví a poděkuje za náročnou cestu na Dnech dobré vůle na Velehradě. To vše i díky síle a vytrvalosti tatrovky TRAMP. Partnerem příběhu bude firma TATRA Kopřivnice. PROGRAM Program bude pro každé místo konání originální, ale vždy nabídne vhodnou filmovou projekci českého filmu a vždy za účasti vzácného hosta - filmovou osobnost města. Na každém místě proběhne speciální projekce krátkého filmu (patrně film z roku 1909 od T.A.Edisona) a se živou originálně zkomponovanou hudbou a v podání místních “malých” muzikantů ze ZUŠ. Nebude ani chybět zdravice, krátký film týkající se města a především výstava starých promítacích přístrojů se sbírek Ateliéru Zlín, ale i sběratele pana Wolfa. Maringotka LADY i tatrovka TRAMP se promění ve výstavní síň nabídne originální tabule prezentující historii optického průmyslu a především činnosti firmy MEOPTA. Projekce budou zdarma a vybírané dobrovolné vstupné bude určeno na podporu projektů družstva MYJÓMI. MÍSTA (festivalová, osobnosti, …) v navrženém programu jsou především města, která mají především svoji vlastní větší filmovou historii spojenou s festivalem, výjimečným kinem a nebo osobností. Cílem je navštívit všechna tato města a speciální projekcí vzdát hold místním Rytířům filmového pásu. Symbolicky chceme začít na nejstarším domácím festivalu ve Zlíně a končit na festivalu největším - v Karlových Varech. Součástí prezentace bude nejenom speciální projekce významného českého filmu poslední éry filmového pásu (1993-2010), ale i beseda s významným hostem a výstava nejstarší projekční techniky.

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.